Wrzawa wok贸艂 Walentynek w Polsce ;)


Kupidyn 膰wiczy z Wilhelmem Tellem ;)
No c贸偶 r贸偶nie im to wychodzi, a mo偶e tak w艂a艣nie jest?... Bo jeden zamiast w "jab艂ko" trafia w g艂ow臋, mo偶e to ma symbolizowa膰 , 偶e "trafiony" traci g艂ow臋?... Drugi natomiast zamiast w "serce", trafia delikatnie to ujm臋 , poni偶ej pasa. Flirty Wink Bo w Grecji Eros, b贸g mi艂o艣ci i nami臋tno艣ci seksualnej. Najpierw jako uskrzydlony pi臋kny m艂odzieniec (w mitologii Rzymskiej Amor lub Kupidyn ) w czasach p贸藕niejszych przestawiany , jako pulchne niemowl臋 z 艂ukiem i strza艂膮, kt贸ra godzi zakochanych by ich z艂膮czy膰.
<span class="Historia Walentynek".
Dzie艅 14 lutego kojarzy si臋 wszystkim z Dniem Zakochanych, zwanym Walentynkami.
Jest to szczeg贸lna data przede wszystkim dla tych, kt贸rzy obdarzyli innych swoim uczuciem, ale jednocze艣nie 艣wi臋to to budzi pewne rozdra偶nienie w艣r贸d os贸b samotnych. Cz臋sto oburzamy si臋, 偶e jest to najbardziej komercyjne ze 艣wi膮t, wyznaczanych przez kalendarz, 偶e 艣wi臋to to nie jest zwi膮zane z polsk膮 tradycja i obrz臋dowo艣ci膮. Spr贸bujmy si臋 zastanowi膰 czy tak jest naprawd臋...
H
istoria Walentynek, podobnie jak dzieje wi臋kszo艣ci obchodzonych przez nas 艣wi膮t, wywodzi si臋 z prastarego, poga艅skiego zwyczaju, kt贸ry nast臋pnie zosta艂 zaadaptowany przez chrze艣cija艅stwo.
W staro偶ytnym Rzymie dzie艅 14 lutego by艂 wigili膮 Lupercali贸w - 艣wi膮t ku czci Fauna - bo偶ka p艂odno艣ci, mitycznego opiekuna trz贸d i zbior贸w.艢wi臋to p艂odno艣ci tzw. Lupercalia obchodzono 15 lutego. Luperkowie (Luperci), kap艂ani Fauna, po艣wi臋cali w tym dniu koz臋 na znak p艂odno艣ci i psa na znak oczyszczenia. Zbierali si臋 w grocie, w kt贸rej wychowali si臋 pod opiek膮 wilczycy Remus i Romulus, legendarni za艂o偶yciele Rzymu.
Nast臋pnie biegano po ulicach i rzemykami z poci臋tej koziej sk贸ry, umaczanymi w jej krwi, uderzano kobiety i pola uprawne. To mia艂o zapewni膰 wi臋ksz膮 p艂odno艣膰 i wi臋kszy urodzaj.Kobiety pisa艂y swoje imiona na kartkach, kt贸re zostawia艂y w urnie, a kawalerowie losowali je i w ten spos贸b znajdowali partnerki na czas uroczysto艣ci.
Wed艂ug tradycyjnego przekazu dziewczyny poza w艂asnymi imionami na losach wpisywa艂y tak偶e kr贸tkie wiadomo艣ci mi艂osne. Zwyczaj ten przetrwa艂 w niekt贸rych miejscach do XVIII wieku (mimo sprzeciw贸w ko艣cio艂a).
Ostatecznie wydaje si臋, 偶e owe losy z mi艂osnymi 偶yczeniami wypar艂y masowo drukowane i wysy艂ane poczt贸wki.
Obchody tego 艣wi臋ta przej臋艂y od staro偶ytnych Rzymian mieszka艅cy Galii i Brytanii. Jednak po upadku Imperium Rzymskiego tradycja ta stopniowo odesz艂a w zapomnienie, na co niema艂y wp艂yw mia艂o wprowadzenie chrze艣cija艅stwa, kt贸re we wczesnym 艣redniowieczu wypar艂o staro偶ytne tradycje poga艅skie oraz zakaz prawny, wydany przez papie偶a Galazjusza, kt贸ry w 496 roku zabroni艂 艣wi臋towania Luperkali贸w.
A wi臋c sama geneza Dnia Zakochanych si臋ga czas贸w staro偶ytnego Rzymu, a wi臋c b艂臋dne jest przekonanie,
i偶 艣wi臋to to przyw臋drowa艂o do nas zza Oceanu.
R贸wnie偶 w dawnej kulturze s艂owia艅skiej obchodzono 艣wi臋to mi艂o艣ci i p艂odno艣ci. By艂a to Noc 艢wi臋toja艅ska, obchodzona z 23 na 24 czerwca, zwana wcze艣niej Noc膮 Kupa艂y.
艢wi臋to to si臋ga g艂臋boko w obyczaje s艂owia艅skie, ale zawiera te偶 pierwiastki celtyckie, germa艅skie i indoeuropejskie.
Obchodzone w okresie letniego przesilenia, by艂o 艣wi臋tem jedno艣ci, po艂膮czenia ognia i wody, s艂o艅ca i ksi臋偶yca, m臋偶czyzny i kobiety, urodzaju i p艂odno艣ci, mi艂o艣ci i rado艣ci, pe艂nym magii i wr贸偶b. Noc Kupa艂y jest wi臋c odpowiednikiem rzymskich Luperkali贸w, kt贸re mo偶emy uzna膰 za pierwociny wsp贸艂czesnych Walentynek.
Jednak nowemu porz膮dkowi zawsze trudno jest wyprze膰 stare tradycje, zakorzenione w kulturze od setek lat, dlatego zwierzchnicy Ko艣cio艂a katolickiego postanowili zrobi膰 w przypadku tego 艣wi臋ta to, co zrobiono z innymi wa偶nymi dla lokalnych kultur 艣wi臋tami - nada膰 im chrze艣cija艅sk膮 interpretacj臋, czyli pozostawi膰 贸w dzie艅 艣wi臋tem, jednak ju偶 nie 艣wi臋tem na cze艣膰 poga艅skiego bo偶ka, ale chrze艣cija艅skiego 艣wi臋tego.
Idealnym kandydatem na patrona tego dnia okaza艂 si臋 biskup Interamny (dzisiejsza Ternia), m臋czennik, zg艂adzony przez cesarza Klaudiusza - 艣wi臋ty Walenty.Heart/wings
Tak naprawd臋 nie wiadomo kim by艂 艣w. Walenty. Ta posta膰 historyczna 偶y艂a w III wieku w Imperium Rzymskim, za czas贸w Klaudiusza II Gockiego. Wymieniony jest w "Martyrologium Rzymskim" dwukrotnie: jako kap艂an rzymski, 艣ci臋ty w czasie prze艣ladowa艅 za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego oraz biskup Terni ko艂o Rzymu. Uwa偶a si臋, 偶e jest to ta sama osoba.
Cesarz za namow膮 swoich doradc贸w zabroni艂 m艂odym m臋偶czyznom wchodzi膰 w zwi膮zki ma艂偶e艅skie.Uwa偶a艂 on, 偶e najlepszymi 偶o艂nierzami s膮 legioni艣ci nie maj膮cy rodzin. Zakaz ten z艂ama艂 biskup Walenty i b艂ogos艂awi艂 艣luby m艂odych legionist贸w. Zosta艂 za to wtr膮cony do wi臋zienia, gdzie zakocha艂 si臋 w niewidomej c贸rce stra偶nika.
Legenda m贸wi, 偶e jego narzeczona pod wp艂ywem tej mi艂o艣ci odzyska艂a wzrok. Gdy cesarz Klaudiusz dowiedzia艂 si臋 o tym, kaza艂 zg艂adzi膰 Walentego.
W przeddzie艅 egzekucji Walenty napisa艂 list do swojej ukochanej, kt贸ry podpisa艂: "Od Twojego Walentego". Blinking Heart
W ten spos贸b do dzi艣 zakochani podpisuj膮 swoje walentynkowe wyznania. Egzekucj臋 wykonano 14 lutego 269 lub 270 roku.
艢w. Walentego czczono w Polsce jako patrona os贸b chorych na epilepsj臋, d偶um臋, podagr臋, chorych na nerwy i maj膮cych problemy z psychik膮. Epilepsja by艂a nawet nazywana potocznie chorob膮 艣w. Walentego.
W ko艣ciele mieszcz膮cym si臋 Zespole Klasztorno - Pa艂acowym w Rudach Raciborskich w bocznym o艂tarzu znajduj膮 si臋 relikwie 艣w. Walentego. Inna relikwia 艣wi臋tego, a dok艂adnie cz膮stka jego g艂owy, znajduje si臋 w Ko艣ciele Wniebowzi臋cia Naj艣wi臋tszej Maryi Panny w Che艂mnie.Pierwsze wzmianki o kulcie 艣w. Walentego w Che艂mnie pochodz膮 z 1630 roku, kiedy to Jadwiga z Czarnk贸w Dzia艂y艅ska w zamian za cudowne wyzdrowienie swojej c贸rki i siebie ufundowa艂a srebrny relikwiarz, w kt贸rym przechowywany jest fragment czaszki 艣wi臋tego. Relikwiarz wykonany zosta艂 w Toruniu w pracowni znanego z艂otnika, Wilhelma de Lassensy. Relikwie 艣w. Walentego przeniesiono do Che艂mna prawdopodobnie z niedalekiej Brodnicy, gdzie przed Bram膮 Che艂mi艅sk膮 istnia艂a kaplica p.w. 艣w. Walentego. S艂yn臋艂a ona z licznych uzdrowie艅 i by艂y sk艂adane w niej liczne wota. Zburzona zosta艂a przez Szwed贸w w 1629 roku.
R贸wnie偶 w Bazylice 艣w. Floriana w Krakowie, w zamkni臋ciu nawy po艂udniowej, znajduje si臋 skromny barokowy o艂tarz, a w nim obraz 艢w. Walentego pochodz膮cy z I po艂owy XVIII wieku.
wi臋to Zakochanych zacz臋to powszechnie obchodzi膰 w Europie, a szczeg贸lnie w Anglii ju偶 w czasach 艣redniowiecza. W po艂owie lutego na Wyspach Brytyjskich ptaki zaczynaj膮 艂膮czy膰 si臋 w pary, co sprzyja romantycznym wyznaniom. W艂a艣nie stamt膮d pochodzi pierwsza zachowana kartka walentynkowa, kt贸ra jest przechowywana w Muzeum Brytyjskim.
W 1415 roku Karol, ksi膮偶臋 Orleanu wys艂a艂 j膮 do swojej 偶ony, kiedy by艂 uwi臋ziony w londy艅skim Tower.Pierwsze drukowane walentynki pojawi艂y si臋 pod koniec XVII wieku. Zawiera艂y one wiersze i rymowane 偶yczenia, ozdobione amorkami, ptaszkami i serduszkami.
Na skal臋 masow膮 kartki walentynkowe zacz臋艂a produkowa膰 Amerykanka Esther Howland na pocz膮tku XIX wieku. Pod koniec XX wieku modne sta艂y si臋 mi艂osne anonse w prasie, jak r贸wnie偶 poczt贸wki elektroniczne, wysy艂ane masowo przez Internet. Coraz wi臋ksz膮 popularno艣ci膮 ciesz膮 si臋 r贸wnie偶 walentynkowe sms-y z 偶yczeniami i obrazkami.
W Polsce tradycja obchodzenia Walentynek jako 艢wi臋ta Zakochanych pojawi艂a si臋 na pocz膮tku lat dziewi臋膰dziesi膮tych ubieg艂ego stulecia.Pami臋tajmy jednak o tym, 偶e uczucia powinni艣my okazywa膰 najbli偶szym zawsze, niezale偶nie od dat wskazywanych przez kalendarz. Walentynki to po prostu kolejny dzie艅 w roku, kiedy wypowiadamy s艂owa: kocham Ci臋. Kartka walentynkowa czy nawet najwspanialszy prezent nigdy nie zast膮pi膮 zwyczajnej, codziennej blisko艣ci.
autorem artyku艂u jest Marta Kasprowska Cupid Fires
Cool <span class=

Komentarze

  1. to az nie mozliwe ale zapomnialam o tym ze to juz tuz tuz.
    Uwielbiam Walentynki, serduszka, walentynkowe karty, buziaczki i czekoladki.
    Wesolych Walentynek dla Ciebie Jula.
    Duzo czerwonych serduszek :)

    OdpowiedzUsu艅
  2. Boski masz ten blogasek, bardzo mi sie podoba.
    Caluska Zostawiam.

    OdpowiedzUsu艅
  3. 艢licznie dzi臋kuj臋 i przesy艂am te serduszka ju偶 na Walentynki ;D

    ..................................................................
    ...........*..*..*.............*..*..* .....................
    ......*.................*..*.................* ...............
    ....*.....................*............. .......* .............
    ...*....................... .....................*.............
    .....*.........................*...*.... .......*......* ....
    .......*....................*........... .. *............*...
    ..........*..................*.......... ..*.......... ..* ...
    ..............*............... *.. ..*........ .....* ........
    ...................*...............*.... .........*............
    ............................*.............*.*.................
    ..................................................................


    Walenty,a ;)))))

    OdpowiedzUsu艅
  4. Chyba powinnam si臋 przekona膰 do walentynek. Wszak to 艣wi臋to 艣wirus贸w, czyli tak jakby moje te偶 ;))))))
    Fallista

    OdpowiedzUsu艅
  5. Ej Falista, jak 艣wirus贸w, to wszystkich ! ;))))

    OdpowiedzUsu艅
  6. wspania艂ego powolniaka Julka,ja ju偶 przygotowuj臋 si臋 do 艣wi臋towania

    OdpowiedzUsu艅
  7. Ano w艂a艣nie ,s膮 sytuacje zdrowotne bez odpowiedzi a medycyna porusza si臋 jeszcze po omacku.Mo偶emy jedynie gdyba膰: co by by艂o gdyby?
    Mimo rozwoju techniki,mimo przeprowadzonych do艣wiadcze艅 odpowied藕 jest niema

    macham pogodnie.Do艣ka

    OdpowiedzUsu艅
  8. Walentynkowe caluski, chociaz ja tego dnia nie cierpie, tak samo jak 8 marca. Chyba dlatego, ze jak cos musze to mnie odrzuca.

    OdpowiedzUsu艅
  9. MIZIOL NIC NA PRZYMUS !!!!
    To tylko zabawa symboliczna i zwariowana.
    Fakt , to 艣wi臋to jest niezbyt przyjemne dla singli, ale to tylko zabawa i zawsze mozna z tak膮 Walentynka, Ealentynkiem wystartowa膰 , do osoby, kt贸ra ma sie na oku ;D
    Dla pa艅, np. co艣 , jak "bia艂y walc , kiedy to mamy pierwsze艅stwo wybory ;))))
    Miziol w Irlandii, dla p膮艅 np. z ich strony o艣wiadzcyny , to chyba 28 luty, nie znam genezy tego zwyczaju , ale mi艂y, bo wybraniec, musi je przyj膮膰 ! Hehehhe....

    .....*.........................*...*.... .......*......* ....
    .......*....................*........... .. *............*...
    ..........*..................*.......... ..*.......... ..* ...
    ..............*............... *.. ..*........ .....* ........
    ...................*...............*.... .........*............
    ............................*.............*.*.................
    ..................................................................

    Pa! :D Jula

    Ps.
    Tylko jeden odwazny pan , napisa艂 na ten temat?...Nic dziwnego,偶e si臋 m贸wi o zaniku romantyzmy w obecnych czasach , skoro nie ma za grosz fantazji ;)))))

    OdpowiedzUsu艅
  10. Do艣ka aresywna od 艣niegu15 lutego 2010 10:59

    nic nie zanika,nic a nic.Generalnie przekre艣lane jest to 艣wi臋to i nie mam poj臋cia dlaczego,a to膰 to mi艂osne i pi臋kne.
    eeeee tam ja lubi臋 dawa膰 mi艂o艣膰 i j膮 pobiera膰

    OdpowiedzUsu艅

Prze艣lij komentarz