Karnawa艂

W 2012 roku karnawa艂 ko艅czy si臋 21 lutego i trwa 46 dni
Karnawa艂 (Zapusty) Okres zabaw, bali, pochod贸w noworocznych trwaj膮cy od Trzech Kr贸li (6 stycznia) do艢rody Popielcowej. Niekiedy karnawa艂em nazywa si臋 jedynie ostatnie dni tego okresu, kiedy to organizowane s膮 huczne parady przebiera艅c贸w ubranch w specjalnie na ten cel przygotowane stroje karnawa艂owe.

Z ostatniej chwili:
Karnawa艂 w Rio rusza w tym roku 17 lutego
Karnawa艂 w Wenecji - wielki bal powinien odby膰 si臋 21 lutego




Pami臋tam  , 偶e moi rodzice chodzili nie tylko na Sylwestra ale te偶 i na Bale Maskowe. :D

To by艂y czasy powojenne , biedne ale jednak radosne . Zabawy  by艂y liczne , ludzie bawili si臋 w 贸wczesnych salach balowych przerobionych ze 艣wietlic  , czasami w salach wynaj臋tych ze szk贸艂, w salach kinowych, w licznych domach  kultury a tak偶e i w hotelach ... Mama co roku szy艂a sobie now膮 kreacje sama z 偶urnala o nazwie "艣wiat mody" a potem z "burdy"  stamt膮d wycina艂a form臋 a potem szkic na materiale w ruch maszyna do szycia i nowa pi臋kna kreacja by艂a gotowa !...  By艂y naprawd臋 pi臋kne. Przyznam ,偶e sama potem w nich balowa艂am !...   :D

Niekt贸re bale , tak jak i teraz by艂y transmitowane w TV  :D

Raczej nie by艂o mody na zabawy uliczne. Je偶eli na dworze , to   tylko  kuligi  . ..  ;)


 Geneza karnawa艂u
Nazwa pochodzi od 艂aci艅skiego wyra偶enia carrus navalis (w贸z w kszta艂cie okr臋tu). Taki w贸z ,zawyczaj, prowadzi艂 parady w czasie rzymskich bachanalii (uroczysto艣ci na cze艣膰 Bachusa boga p艂od贸w i wina). Odpowiednikiem Bachanalii w staro偶ytnej Grecji by艂y Dionizje. W obu przypadkach by艂 to okres wyuzdanych zabaw przy winie, ta艅c贸w, cz臋sto orgii, biesiad i bali przebiera艅c贸w i maskarad. Wed艂ug innej teorii nazwa karnawa艂 pochodzi od 艂aci艅skiego s艂owa carnavale (po偶egnanie mi臋sa , caro - mi臋so, vale - bywaj, 偶egnaj), gdy偶 jest to okres poprzedzaj膮cy Wielki Post. 
W Polsce okres ten cz臋sto nazywano Zapustami i by艂 to tak偶e czas zabaw, hulanek i swawoli, ostatnie trzy dni zapust贸w to ostatki zwane onegdaj, w niekt贸rych regionach Mi臋sopustem.

karnawa艂 czyli ostatki - zabawa karnawa艂owa w dawnej Polscedawnej Polsce nie tylko szlachta 艣wi臋towa艂a podczas karnawa艂u. W miastach bawiono si臋 nawet pod go艂ym niebem urz膮dzaj膮c barwne pochody maskaradowe. Na wsi z kolei ucztowano w karczmach. Po wsiach zacz臋艂y chodzi膰 turonie, nied藕wiedzie i wilki, drogami w艂贸czy艂y si臋 tabuny weso艂ych przebiera艅c贸w, odwiedzaj膮cych domy i zbieraj膮cych dary.

Specjalnie na zapusty przygotowywano weso艂e piosenki.

"Od pogan贸w zacz臋ty, dzi艣 trwa zwyczaj stary,
Na 艣wi臋ta bachusowe ubiera膰 maszkary".
W Polsce w karnawa艂 bawiono si臋 wtedy bardzo hucznie. Szczeg贸lnie popularne by艂y kuligi oraz maskarady .
Kulig by艂 zabaw膮 wy艂膮cznie stanu wy偶szego czyli szlachty i magnaterii. Polega艂 on zazwyczaj na odwiedzaniu si臋 s膮siad贸w w ca艂ej okolicy. Kuligi staropolskie musia艂y by膰 wcze艣niej bardzo starannie zaplanowane. Trzeba by艂o ustali膰 kolejno艣膰 odwiedzin, przygotowa膰 domy na przyj臋cie z noclegami coraz wi臋kszej liczby go艣ci oraz zaopatrzy膰 spi偶arni臋 i piwniczk臋.  
Gdy nadszed艂 czas kuligu zje偶d偶ano si臋 na saniach w jednym miejscu, zwo艂ywano muzyk臋 i gdy ju偶 wszystko by艂o gotowe obsy艂ano po domach lask臋 z kul膮, kt贸ra zwo艂ywa艂a kulig. Wyprawiano w drog臋 arlekina, kt贸ry z trzepaczka w r臋ku wpada艂 do domu gdzie miano zajecha膰 i 艣piewa艂 skacz膮c: Ej, kulig, kulig, kulig !




karnawa艂 czyli mi臋sopust - zabawa karnawa艂owa po staropolskuMaszkary lub maskarady  czyli zabawy polegaj膮ce na zak艂adaniu masek niezwykle polubili mieszczanie. W艂oski zwyczaj urz膮dzania maskarad i publicznych bal贸w maskowych, czyli redut zrodzi艂 si臋 w Polsce najprawdopodobniej na pocz膮tku XVI w dzi臋ki kr贸lowej Bonie.


Reduty odbywa艂y si臋 przez ca艂y karnawa艂 po trzy, cztery i pi臋膰 razy w tygodniu. Pierwszym organizatorem redut publicznych, kt贸re odbywa艂y si臋 w Warszawie na Nowym Mie艣cie, by艂 W艂och Salvador. Niebawem zacz臋艂y powstawa膰 wi臋ksze i mniejsze salony redutowe. W tych najpopularniejszych bawi艂o si臋 i po tysi膮c os贸b, ta艅cz膮c, graj膮c w karty i p艂ataj膮c sobie figle. Na redutch za darmo by艂y tylko: muzyka i o艣wietlenie, za reszt臋 trzeba by艂o s艂ono zap艂aci膰 !

Sale redutowe budowano w XIX wieku przy ka偶dym teatrze. Mia艂y swoj膮 dekoracj臋 i specjaln膮 aran偶acj臋, na kt贸r膮 sk艂ada艂y si臋 odpowiednio rozmieszczone okna, lustra, ozdobne 偶yrandole i kandelabry, przestrze艅 do ta艅ca i podest dla orkiestry, miejsca dla patrz膮cych i tych wiruj膮cych w ta艅cu. W ten spos贸b przestrze艅 redutowa 艂膮czy艂a funkcje foyer teatru z salonem tanecznym, „miejscem s艂ynnych zabaw karnawa艂owych”2. „Salka wygospodarowana tam, gdzie zawsze urz膮dza艂o si臋 bale. Szatnia – wida膰 to by艂o – prowizoryczna. I to male艅stwo – scena” „Domina, maski, cylindry, d艂ugie r臋kawiczki kobiet, wachlarze, wszystko to, znane mi ze starych ilustracji i opowiada艅. 

Nieocenion膮 przys艂ug臋 podczas zabaw karnawa艂owych oddawa艂y maski.

 I to nie tylko osobom ni偶szego stanu, pragn膮cym bawi膰 si臋 z panami, ale te偶 偶onom, chc膮cym unikn膮膰 zazdrosnego m臋偶a, i m臋偶om, chc膮cym uciec od towarzystwa 偶ony. Ju偶 na pocz膮tku XVI w. znane by艂y wyroby krakowskich rzemie艣lnik贸w, trzy rodzaje zapustnych masek dla dam. W owym czasie g艂o艣no by艂o o balach karnawa艂owych w Gda艅sku. Urz膮dzano je w Dworze Artusa i w domach cechowych. Najs艂ynniejsze jednak by艂y bale warszawskie.

Poni偶ej  - Rycina  pochodzi z zagranicznego pisma, z grudnia 1861 roku!


 W latach mi臋dzywojennych zwyczajem sta艂y si臋 bale na cele dobroczynne, kt贸re s膮 organizowane do dzisiaj. No c贸偶 , Wokulski zawsze trendy . .. ;)
Moda karnawa艂owa !...
Czy wiecie, co to jest tiurniura i kiedy nosi si臋 egret臋? Je艣li nie, to nie mieliby艣cie czego szuka膰 na przedwojennym balu karnawa艂owym. Tym w艂a艣nie balom by艂o po艣wi臋cone spotkanie z cyklu pi膮tkowych wieczor贸w w Muzeum Sztuk U偶ytkowych.A 偶adne balowe kreacje nie by艂y pi臋kniejsze ni偶 te przeznaczone na bale karnawa艂owe... Takie suknie by艂y nie tylko zjawiskowo pi臋kne, fantazyjne i niezwykle kosztowne. Mimo, 偶e pod koniec XIX wieku jeszcze nie by艂o zwyczaju prezentowania obowi膮zuj膮cych tendencji w modzie dwa razy do roku, na jesie艅/zim臋 oraz wiosn臋/lato, to wygl膮dem sukien balowych ju偶 wtedy rz膮dzi艂y bardzo surowe zasady. Ot贸偶 panny na wydaniu mog艂y nosi膰 suknie balowe tylko b艂臋kitne, r贸偶owe, w kolorze ko艣ci s艂oniowej b膮d藕 ecru. Ciemniejsze i bardziej zdecydowane kolory, takie jak wrzos, go艂臋bia szaro艣膰 czy czer艅 by艂y zastrze偶one dla ich matek. Panowie wszyscy bez wyj膮tku musieli wyst膮pi膰 we frakach. :D

Najpierw nale偶a艂o ustali膰 taneczny program wieczoru: zazwyczaj bal zaczyna艂o si臋 walcem, kt贸ry trwa艂 godzin臋 i podczas kt贸rego kawaler m贸g艂 zata艅czy膰 tylko dwa tour, czyli okr膮偶enia, z jedn膮 partnerk膮. Ka偶de tour wi臋cej oznacza艂o, 偶e stara si臋 o jej wzgl臋dy... P贸藕niej nast臋powa艂 kontredans (te偶 godzinny), a p贸藕niej zn贸w walc, tak wi臋c dopiero po trzech godzinach zm臋czeni go艣cie dostawali kolacj臋. Na szcz臋艣cie zgodnie z balow膮 tradycj膮 w buduarze pani domu zawsze sta艂y czeka艂y na 艂akomczuch贸w przek膮ski i napoje ch艂odz膮ce.

Je艣li wi臋c umiemy ta艅czy膰 chocia偶 walca, mamy sal臋 balow膮, orkiestr臋 b臋d膮c膮 w stanie gra膰 walca przez godzin臋 i buduar z miejscem dla przek膮sek, to rzeczywi艣cie warto pomy艣le膰 o kupnie prawdziwej sukni balowej w dawnym stylu - z tiurniur膮, czyli rodzajem poduszki z ty艂u na wysoko艣ci bioder i z dodatkiem w postaci egrety, czyli dopinki z pi贸r...    :D))) 

Teraz to ju偶 tylko za Agnieszk膮 Osieck膮 powt贸rz臋 , 偶e to 偶ycie jest balem nad bale . Wi臋c niech 偶yje bal !...  
Cieszmy si臋 i korzystajmy z kolejnego roku , bo potem mog膮 nas nie zaprosi膰 wcale ;)  Pa!

Komentarze

  1. Ja pami臋tam bale za komuny. I zabawy noworoczne w szkole. Raz by艂em przebrany za Indianina. Bo filmy kowbojskie by艂y wtedy na topie:)
    Raz by艂em na zabawie noworocznej w Pa艂acu Kultury!
    Pami臋tam doskonale. Moi rodzice raczej si臋 nie bawili.
    A pisz臋 i tu od czasu do czasu. Zapraszam! To si臋 zdarzy艂o naprawd臋:)
    http://vojtekopowiada.blogspot.com/

    OdpowiedzUsu艅
  2. No tak, teraz te偶 raczej na balach maskowych, to g艂贸wnie przedszkolaki. Wtedy popularne by艂y bale i Sylwestra zak艂adowe , bo du偶y pa艅stwowy zak艂ad pracy ( hmm -odpowiednik wsp贸艂czesnej korporaacji , je艣li chodzi o obroty :) handel w ramach RWPG , wtedy mia艂 dzia艂 socjalny a w tym z funduszu socjalnego by艂y odpisy robione w艂asnie na takie rzeczy . Nawet te wi臋ksze mia艂y w艂asne pr臋偶nie dzia艂aj膮ce o艣rodki kulturalne w tym sale kinowe, balowe mas臋 zaj臋膰 dla dzieci typu plastycznego, muzycznego jakie艣 podstawy z in偶ynierii itd... Ponadto w艂asne o艣rodki wczasowe , "Radosk贸r" mia艂 swoje o艣rodki nad morzem , w g贸rach np. Bieszczadach. I w ramach "demolud贸w" by艂y wymiany. :)
    No ale teraz jeste艣my otwarci bardziej na 艣wiat , tyle ,偶e problem z prac膮 ... bo nie dla wszystkich :( ... No c贸偶 jakby by艂o pi臋knie na Ziemi to nie by艂oby zapotrzebowania na "Niebo, czy Raj", czy偶 nie?... Tak my艣l臋 . ;)

    OdpowiedzUsu艅
  3. Mi na szcz臋艣cie by艂o dane chodzi膰 na bale. A u brania nadal sama szyj臋 lub pomaga mi kole偶anka ze zdolno艣ciami manualnymi. W 偶adnym sklepie nie znajd臋 takich sukienek i sp贸dnic.

    OdpowiedzUsu艅
  4. Oczywi艣cie " acilla ", grunt to w艂asna pomys艂owo艣膰. Wygl膮da si臋 w贸wczas pi臋knie i niepowtarzalnie, bo nikt nie b臋dzie mia艂 podobnej kreacji. ;)

    OdpowiedzUsu艅
  5. Hej!
    Zapraszam.Da艂em nowy post:) Jest u mnie go艣cinnie Viola z Amsterdamu i pisze o rowerach w tym mie艣cie.
    J nie balowa艂em:)
    Dla mnie bal to wyjazd wiosn膮 nad wod臋.
    Pozdrawiam Vojtek

    OdpowiedzUsu艅
  6. By艂am , widzia艂am. Interesuj膮ca kobieta. Zajrz臋 jeszcze raz z komentarzem ;) Pa!

    OdpowiedzUsu艅
  7. Witaj Jula. Probowalem Cie pozdrowic na WP z okazji Dnia Babci, ale jak zwykle za cholere nie moglem sie przebic. Miziol

    OdpowiedzUsu艅
  8. Miziol , wyobra藕 sobie ,偶e si臋 przebi艂e艣.
    Wielkie dzi臋ki. Ja co prawda nie babcia , ale ciocia. Dzi臋kuje w imieniu mojej mamy.
    M艂odzi raczej nie spiesz膮 si臋 z dzie膰mi. Na razie kupili sobie psa do opieki i zabawy. Czarnego labradora- suczk臋
    Lune. Urocza psina, bardzo towarzyska. :D)))

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Kurcze , co艣 udogodni艂y google.
      Mo偶na dyskutowa膰 , ciekawa jestem , jak to wygl膮da emotikonami?... ;)

      Usu艅

Prze艣lij komentarz